Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Det er uhyrligt, hvad vi er vidne til på vores tv-skærme netop nu, mener Jonathan Glazer, hvis film ’The Zone of Interest’ handler om Auschwitz-kommandanten Rudolf Höss og hans familie – en historie han finder skræmmende aktuel.

Oscarnomineret instruktør: Holocaust var ikke en enkeltstående begivenhed

Jonathan Glazer optog filmen nær den oprindelige kommandantvilla i Auschwitz, for at stedets vægt kunne sive ind i den endelige film.
Jonathan Glazer optog filmen nær den oprindelige kommandantvilla i Auschwitz, for at stedets vægt kunne sive ind i den endelige film.

Røgen står op af skorstenen. Der høres larm i det fjerne, en blanding af industrielle lyde og råb, der bevæger sig over muren ind til en have, hvor fuglene kvidrer, og børn leger.

Haven er som et lille paradis for familien, der bor der. Blomsterne er smukke, hunden logrer med halen. Familien Höss har det godt. De har endelig fundet det Lebensraum, som Adolf Hitler lovede dem. De fandt det i Øst, hvor Rudolf Höss har et job, han er god til at udføre. Han har kort til arbejde. Han skal bare lige om på den anden side af muren, hvor koncentrationslejren Auschwitz findes.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her