Francois Ozon er i det muntre hjørne i sin nye skæmtekrimi ’Jeg er morderen!’, der er en kærlig pastiche på 1930’ernes krimifilm, men med en nutidig pointe.

Fransk films gulddreng er klar med ny film

Madeleine giver den hele armen i retssagen, hvor hun indtager sit livs rolle som mordanklaget kvinde uden samvittighed. Foto: Carole Bethuel
Madeleine giver den hele armen i retssagen, hvor hun indtager sit livs rolle som mordanklaget kvinde uden samvittighed. Foto: Carole Bethuel
Lyt til artiklenLæst op af Kim Skotte
04:49

4 hjerter: Fransk films gulddreng er klar med ny film. Var det mord, selvforsvar eller noget helt tredje?

Man skal vist være Francois Ozon for at åbne ballet med at citere sig selv. ’Jeg er morderen!’ blænder således op med et billede af en swimmingpool, der signalerer, at dette er krimi a la Ozon.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her