Anden sæson af DR’s arbejdspladskomedie ’Orkestret’ er en forrygende satire over voksenlivets ydmygelser og nederlag og en hyldest til de hævngerrige og smålige mænd.
5 hjerter: Anden sæson af DR-hit er forrygende
Frederik Cilius kaster i rollen som underdog og klarinettist Bo al sin tabte romantik ind i kampen for at vinde titlen som førsteklarinettist. Det kommer der både en morsom og følelsesladet andet sæson ud af. Foto: DR
Lyt til artiklen
Henter...
Dansk comedys svar på yin og yang, Frederik Cilius og Rasmus Bruun, er atter forenet i DR’s serie ’Orkestret’ med Cilius i rollen som klarinettisten Bo og Bruun som den konfliktsky og evigt aspirerende chef Jeppe.
Siden første sæson er Jeppe blevet skilt og konstitueret chef, og Bo fik ikke pigen, det vil sige klarinettisten Elin, der spilles af Emma Sehested Høeg, for hun venter barn med den italienske type Fabio.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.