Underholdende actionbrag er en tyrkisk Tarantino

Suk. Ifølge hovedpersonen Metin har det meste af hans liv været »som i en dårlig tyrkisk film«. Den, han her medvirker i, 'Skæbnens Numerologi', er imidlertid særdeles vellykket.
Suk. Ifølge hovedpersonen Metin har det meste af hans liv været »som i en dårlig tyrkisk film«. Den, han her medvirker i, 'Skæbnens Numerologi', er imidlertid særdeles vellykket.
Lyt til artiklen

Metin er ikke nogen heldig mand. Taksi-chaufføren fra Istanbul er travlt optaget af at beklage sig over, at han har tabt en taskefuld sorte penge tilhørende den lokale gangsterboss, da han pløjer en mand ned og smadrer sin store næse i sammenstødet med bilens rattet.

Som småforbryder med og uden taxameter har Metin al mulig grund til at komme med et dybfølt hjertesuk: Det meste af hans liv har »været som i en dårlig tyrkisk film«. At tyrkiske film som udgangspunkt er dårlige og utroværdige folkekomedier, turde være et bevidst udfald fra instruktøren Emre Sahin.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her