Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Kroatisk komedie sender præst på katolsk kondomkorstog

Fertilitet. Den unge præst Don Fabijan er på jagt efter flere sognebørn og opdager, at et lille prik i kondomerne kan sætte indbyggertallet i vejret.
Fertilitet. Den unge præst Don Fabijan er på jagt efter flere sognebørn og opdager, at et lille prik i kondomerne kan sætte indbyggertallet i vejret.

Er ’Don Fabijans bekendelser’ først og fremmest en kritik af den katolske kirke eller en mildt stemt folkekomedie med uafklarede (anti)religiøse undertoner?

Det er næppe meningen, man skal være i tvivl, men kroatiske Vinko Bresans publikumshit sætter sig mellem to stole og lander et lidt ufarligt og utydeligt sted mellem kritik og komedie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her