Tyskernes 'Peddersen og Findus' er for tungnemme

Findus fik sit navn, da han ankom i en papkasse til konservegrønærter. PR-foto: SF-film
Findus fik sit navn, da han ankom i en papkasse til konservegrønærter. PR-foto: SF-film
Lyt til artiklen

Danske A. Film var ellers ved at have kontrol over virkemidlerne med deres tredje tegnefilm om den svenske opfindergubbe og hans lille rødstribede kat i grønstribede bukser.

Men nu kommer så tyskerne med en helt anden teknik: Live action optagelser af rigtige skuespillere, delvis på greenscreen og sømløst kombineret med animation af både katten, småkravlet under Peddersens gulvplanker, hønsene, køerne m.v. plus en del af landskabet.

'Hunger Games' look-a-like er god underholdning for unge

Fire af Sven Nordqvists bundcharmerende billedbøger er forlæg, herunder etteren med kattekillingens ankomst i en papkasse til konservesgrønærter – deraf navnet.

Marianne Sägebrecht (ja, fra ’Bagdad Café’!) er den frodige nabokone, og Per Pallesen lægger fortsat fin stemme til Peddersen, der nu deler krop med Ulrich Noethen.

Men også i tyske filmstudier tror man åbenbart, at hvis man er mindreårig, er man også tungnem, så resultatet er i lange passager blevet mere støjende overtydeligt end lunt og gemytligt.

Søren Vinterberg

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her