Den danske manuskriptkonges debut savner eksistentiel dybde

Rasmus Heisterberg ved alt om, hvordan man skruer en historie sammen. Sammen med Nikolaj Arcel har han skrevet ’Kongekabale’, ’De fortabte sjæles ø’, ’Sandheden om mænd’, ’En kongelig affære’ og ’Fasandræberne’. Både som manusforfattere og bestsellerforløsere fremstår Arcel & Heisterberg som et af dansk films mest velsmurte makkerpar nogensinde.

Men nu hvor Arcel har gjort sine hoser grønne i Hollywood og er ved at nå i mål med Stephen King-filmatiseringen ’Det mørke tårn’, melder spørgsmålet sig: Hvad kan og vil Rasmus Heisterberg på egen hånd?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
’Håndholdt panserværnsgranatkaster RPG-7V’. ’Kalasjnikov-automatgevær AK-74’. ’Offensiv håndgranat RGD-5’. Det er nok de færreste børn i 8. klasse, der ved, hvordan de våben skal bruges, hvad de hedder, og hvordan de virker rent teknisk. Men det gør børnene på skolen på den russiske ambassade i København. Her, blandt pæne lejligheder og store huse på Østerbro, er læren om de tre våben blot en brøkdel af det militære stof, børnene undervises i. Politikens journalist Sigrid Debois Reuss har gennemgået hundredvis af sider i en række dokumenter fra den russiske skole i København for at kortlægge, hvad der foregår inden for skolens mure.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her