Politikere pudser Rigsrevisionen på Eurovision-selskab

VINDER.  Østrigs Conchita Wurst vandt melodigrandprixet i Danmark, der blev tre gange så dyrt som planlangt.
VINDER. Østrigs Conchita Wurst vandt melodigrandprixet i Danmark, der blev tre gange så dyrt som planlangt.
Lyt til artiklen

Det økonomiske rod efter afholdelsen af Eurovision bør undersøges til bunds. Det mener tre statsrevisorer, skriver metroxpress.

De tre stiller sig ikke tilfredse med, at Wonderful Copenhagen i går fyrede underdirektør Martin Bender, fremlagde regnskab og redegjorde for de store problemer, der har været med afholdelsen af Eurovision i København. Regnskabet viste et underskud på 58 millioner kroner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her