’Widow’s Bay’ går den svære balancegang mellem uhygge og komik, og det er i sig selv en bedrift. Skuespillet kan også noget.

Serien lever op til sit uhyggelige navn

Matthew Rhys er både vennesæl og det modsatte som borgmester Tom Loftis i 'Widow's Bay'. Foto: Apple TV
Matthew Rhys er både vennesæl og det modsatte som borgmester Tom Loftis i 'Widow's Bay'. Foto: Apple TV
Lyt til artiklen

Der er noget ved øer. Enten er de superduperhyggenygge, eller også det stik modsatte. Og det er vel mest den sidste slags, man har hæftet sig ved i populærkulturen.

For slår man først den ildevarslende akkord an, tænder man associationskontakten, der sætter gang i forestillinger om isolation, lukkethed, dunkle hemmeligheder og indfødte mennesker, der ikke er, hvad de giver sig ud for.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her