Ying-Hsueh Chen er måske den mest kompromisløse musiker i Danmark lige nu. På Copenhagen Architecture Biennial kunne man i weekenden opleve en visuel præsentation af hendes nye album.
Hun får dit hjerteslag til at falde til ro
Vandtårnet i Brønshøj er en af de bygninger, Ying-Hsueh Chen har udvalgt på grund af den særlige akustik, hvor efterklangen kan skabe lydlige luftspejlinger. Foto: Fra filmen
Lyt til artiklen
Henter...
Mirage er navnet for en luftspejling. En hallucination. Et syn, der opstår, fordi fugt i luften danner billeder af ting, der ikke er der. Eller som i hvert fald ikke er der, hvor de synes at være.
Den oplevelse har slagtøjsspilleren Ying-Hsueh Chen gjort til kernen i et musikalsk projekt, og for hende handler det om lydlige luftspejlinger.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.