Der er smukke og luksuriøse amerikanske malerier i den nyåbnede Kunsthal N på Nørrebro i København. Det er meget klassisk præsenteret og ligner mest et kommercielt galleri i den gode ende af skalaen.

Mathias Kryger: Når jeg ser på billederne, tænker jeg på Kamala Harris

Den amerikanske kunstner Danielle Mckinney (1981) er uddannet fotograf på Parsons School of Design i New York, men begyndte at male under corona og har siden opnået stor succes på det amerikanske kunstmarked.  Foto: Pierre Le Hors/Photo by Pierre Le Hors
Den amerikanske kunstner Danielle Mckinney (1981) er uddannet fotograf på Parsons School of Design i New York, men begyndte at male under corona og har siden opnået stor succes på det amerikanske kunstmarked. Foto: Pierre Le Hors/Photo by Pierre Le Hors
Lyt til artiklen

De små orangerøde pletter påført med penslen indikerende røde negle er en vej ind i malerierne af den amerikanske maler Danielle Mckinney.

Lakerede negle er hverdagens miniaturemaleri, en måde, hvorpå man kan give sig selv en lille scene at træde op på: med perfektionerede strøg, øvet over årene og gjort til stor kunst.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her