Skandinaver er de værste kontrolfreaks

Lyt til artiklen

Home Sweet Home vises i x-rummet på Statens Museum for kunst fra 28. oktober 2006 til den 7. januar 2007Det kunstige græs står højt og sluger lyden af fodtrin. Kun hører man svagt larmen fra museets ventilation.

Rummet ligger hen i halvmørke, det eneste lys kommer fra en stor fuldmåne og fra huset midt i rummet, der er knækket midtover. Ødelagt af et væltet træ. Rundt omkring stritter blomster op af græsset, åbne og runde som på en børnetegning. »Vi ser en lille katastrofe. Træet har knækket huset over på midten, men stadig er der varmt lys derinde, så man kommer til at undre sig over, om beboerne fortsat har det godt, eller om nogen har fået noget i hovedet og er døde. Blomsterne er også et uromoment. Normalt ville de aldrig stå og blomstre midt om natten«. Fredrik Raddum tager imod midt i sin egen installation, ’Home Sweet Home’, i x-rummet på Statens Museum for Kunst. Der er stille efter stormen i værket, hvor naturen og kulturen kæmper mod hinanden i en tegneserieagtig humoristisk og stiliseret form. Naturen synes at have vundet. For en stund. At kulturen ikke er herre længere, understreges af små monstre, der træder frem som skygger på væggene med pacman-lignende hoveder, firkantede tænder og tændstiksben. »Tofottinger«, kalder 33-årige Fredrik Raddum monstrene på sit syngende modersmål.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her