Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Kunstmuseer løber med al opmærksomheden

Favorisering? Kunstmuseer såsom Louisiana får mere medieomtale - og derfor flere besøgende - viser Politiken-rundspørge blandt museumsledere.
Favorisering? Kunstmuseer såsom Louisiana får mere medieomtale - og derfor flere besøgende - viser Politiken-rundspørge blandt museumsledere.

Selv om de i antal langt overgår kunstmuseerne, får de kulturhistoriske museer med deres udstillinger af alt fra moselig og bronzeskåle til politihjelme og købmandsinventar langt mindre opmærksomhed. Og det kan i sidste ende få politiske eller bevillingsmæssige konsekvenser.

LÆS OGSÅ Museer har ikke råd til at beskytte unik dansk kulturarv

Sådan er opfattelsen blandt lederne af landets største statslige og statsanerkendte museer i en Politiken-rundspørge.

Smitter af politisk Det er især lederne af de kulturhistoriske museer, der oplever, at kunstmuseerne render med rampelyset.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her