I 1500-tallet havde kun få kristne mod på at slå sig ned i islams hovedstad. Men kunstneren Melchior Lorck turde. En fantastisk fortidsrejse gennem islams hovedstad venter på SMK.

440 år efter sin død får han endelig sin egen udstilling

Lorcks portræt af Sultan Süleyman den Prægtige, raderet og udgivet i 1562. Det var tre år efter, at Lorck havde sagt farvel til Konstantinopel. Tilhører Statens Museum for Kunst.  Foto: SMK-Foto/Jakob Skou-Hansen
Lorcks portræt af Sultan Süleyman den Prægtige, raderet og udgivet i 1562. Det var tre år efter, at Lorck havde sagt farvel til Konstantinopel. Tilhører Statens Museum for Kunst. Foto: SMK-Foto/Jakob Skou-Hansen
Lyt til artiklen

Hvis du aldrig bliver færdig med de store projekter, som du har tænkt dig at bruge dit liv på, skal du ikke fortvivle. Det skal du heller ikke, selv om du er dygtigere og dristigere end de fleste – og alligevel ikke når i mål. For det, du når, kan dog ende som en stor udstilling på selveste SMK.

Sådan en udstilling har en meget rejsende dansktysk maler og grafiker fået nu, 440 år efter sin død. Godt, vi har museer som SMK til at minde vor tids publikum om, at der også findes anden seværdig kunst end nuets. Kunst fra 1500-tallet kan blot kræve længere forklaringer og flere fodnoter, for at århundreders støv og fortrængninger kan vige pladsen for skønheden. Og det får den her.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her