Den finske kunstfotograf Elina Brotherus har besøgt nogle af landsmanden Alvar Aaltos bygningsværker og fået foruroligende, skønne og muntre billeder ud af mødet, som kan ses i Køge.
5 hjerter: Hun leger med Aalto, så man bliver i godt humør
I værket ‘Alvar Aalto in Muuratsalo’ bliver Elina Brotherus' beklædning en dobbelt hilsen til Aalto, hvis tøj hun har på, og til den romantiske maler Caspar David Friedrich og hans verdenskendte maleri ‘Vandreren over tågehavet'. Foto: Elina Brotherus
Lyt til artiklen
Henter...
Alting er en visuel fornøjelse, når man står foran den finske fotograf Elina Brotherus’ værker. Traditionelt har det ellers været malerne, der kunne komponere deres malerier til perfektion, mens fotograferne måtte vente på det præcise øjeblik, hvor alting går op i en højere enhed.
Men sådan er det ikke nødvendigvis længere og slet ikke for en fotograf som Brotherus, som gennemkomponerer hver eneste millimeter af hvert eneste værk. Det betyder dog på ingen måde, at hendes fotografier føles fastlåste eller stivbenede.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.