Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Prins Gong-visit totalforvandler dansk slot til Beijing-palads

made in china.  En lang række kulturskatte fra Prins Gongs Paladsmuseum er blevet fremstillet i totalt nøjagtige kopier, der nu kan ses på Frederiksborg Slot. Her: Interiør fra paladsets bibliotek.
made in china. En lang række kulturskatte fra Prins Gongs Paladsmuseum er blevet fremstillet i totalt nøjagtige kopier, der nu kan ses på Frederiksborg Slot. Her: Interiør fra paladsets bibliotek.

Kan man forestille sig, at danske håndværkere fik bestilling på at fremstille en række nøjagtige kopier af interiørerne på Rosenborg Slot, eller Frederiksborg Slot, plus inventaret, for at de kunne udstilles på et fornemt paladsmuseum i Beijing? Nej, vel? Ikke desto mindre er det det, som kineserne har gjort, for at en lang række kulturskatte fra Prins Gongs Paladsmuseum nu kan beses i Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot. LÆS OGSÅKina tjener 130 milliarder på røde turistattraktioner Om det klæder dette ærkedanske museum at blive gennemført kinesisk, til en afveksling? Ja, også selv om pladsen måske indimellem kan føles lidt for trang til at klæde kejseren af Kina. På udstilling i Beijing Hvis det er sandt, at danske virksomheder har forsømt at knytte samarbejdsrelationer med kineserne, så gælder dette forbehold ikke Det Nationalhistoriske Museum. For her har de i en række år plejet kontakt med Riget i Midten.

I 2008 udgav museet en lille bog 'Drømmen om Kina', om den kinesiske kulturs betydning for Danmark, afspejlet i værker fra museets samling.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her