1 dag tilbage: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

Det ligner Picasso... men det er det ikke

HUMOR. Amerikaneren Sean Landers (f. 1962) har en humoristisk tilgang til inspirationen fra Picasso, sådan som det ses her i hans 'Genius' fra 2001.
HUMOR. Amerikaneren Sean Landers (f. 1962) har en humoristisk tilgang til inspirationen fra Picasso, sådan som det ses her i hans 'Genius' fra 2001.

Sandheder, der gentages lidt for ofte, har det med at ende som rene klicheer, ingen for alvor tænker over betydningen af længere. Og det er synd, i hvert fald når det gælder sandheden om, at det er i mødet med den anden, at vi virkelig fremstår som os selv.

Men måske udstillingen ’Picasso i samtidskunsten’ i Deichtorhallen i Hamburg kan genaktivere de kloge ord. For her får man et mangefacetteret billede af Picassos produktion og den indflydelse, han stadig har – uden at Picasso har signeret et eneste af de hen ved 200 udstillede værker.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her