Den ideelle menneskekrop har været et tema i kunsten siden tidernes morgen, selv om skønhedsbegrebet selvfølgelig er skiftet gennem tiderne. I dag er det film og reklamer, der har overtaget forherligelsen af den perfekte krop, og det er lykkedes til et punkt, hvor stort set samtlige mennesker (der har overskud til det) har noget at klage over ved deres krop. Derfor er det på flere måder et storslået projekt, den amerikanske fotograf Spencer Tunick har gang i, for han viser os kroppene, som de rent faktisk ser ud. Og viser os samtidig, at det er helt i orden. Tunick placerer sine store skarer af nøgne mennesker i det offentlige rum og trækker dermed på flere retninger inden for kunsten. Han rejser spørgsmål om kroppen, individet, friheden og værket midt i virkeligheden med sine fotografier, som man nu kan se et udvalg af i Mogadishni, hvor man også kan få sig et gensyn med den norske kunstner Tor-Magnus Lundeby. Første gang han udstillede på Mogadishni, viste han en kæmpe-ø, udgjort af tofarvet tandpasta, men denne gang handler det om tegninger og malerier, der henter inspiration så forskellige steder som i biokemi, street wear, maskindele og nordvestkystindianeres totemfigurer.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Skal vi gå ud og ryge?«: Løkke gentog spørgsmålet, og så gik det op for SF-formanden, hvad det handlede om
-
»Det var på mange måder helt vildt mærkeligt, at det opstod mellem os midt i den voldsomme sorg«
-
Russisk forfatter: »Vi må acceptere, at vi står over for en virkelighed, vi aldrig før har set«
-
Fredsforsker: Iran taler direkte til Trump i nyt interview, og de rammer et ømt punkt
-
Ekspert: Putins svar på pressemøde blotlægger hans fuldstændige mangel på realitetssans
-
Ny dansk forskning: 35.000 kvinder bliver ramt hvert år. Men det er ikke noget, forskere for alvor er gået ind i. Indtil nu
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Noa Redington
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























