Bestyrelsen i det grønlandske public service-medie KNR har besluttet sig for at fritage direktør Annqa Lynge fra tjeneste.
Det skriver KNR selv.
Annqa Lynge har haft direktørposten siden 1. september 2023.
Ifølge KNR har tiden under Annqa Lynges ledelse budt på den ene dårlige medarbejdertilfredshedsundersøgelse efter den anden.
Senest skal medarbejderglæden være gået gevaldigt ned i efteråret 2024. Her var det særligt tilliden til ledelsen, der havde lidt et knæk.
Det grønlandske medie Sermitisiaq skriver, at personalesituationen på KNR har været i fokus siden sidste år. Flere medarbejdere - herunder ledere - har forladt mediet med en forklaring om dårlige vilkår og dårlig ledelse.
Annqa Lynge blev fredag fritaget fra tjeneste i forbindelse med et ekstraordinært bestyrelsesmøde. Det oplyser Nukaraq Eugenius, der har været bestyrelsesformand siden september 2024, til KNR.
Han har ikke yderligere oplysninger om, hvad der blev diskuteret på mødet.
Da Annqa Lynge blev ansat i 2023, var der også udfordringer med medarbejderglæden på KNR. Hun tiltrådte derfor med et løfte om at prøve at komme nogle af problemerne til livs.
»Jeg vil meget gerne bidrage til at gøre KNR til en attraktiv arbejdsplads«, sagde Annga Lynge, da hun blev ansat, ifølge KNR.
ritzau


























