Forsvarsadvokaten Erbil Kaya vil have en sag om gældssletning genåbnet, efter at der i dokumentaren ’Den sorte svane’ er fremkommet nye oplysninger.
Det siger advokaten til TV 2, som også står bag dokumentaren.
Han mener, at der er blevet manipuleret med beviser.
Sagen handler om en skattemedarbejder, der er blevet idømt tre års fængsel for et svindelnummer, der handlede om at slette kriminelles skattegæld for betaling.
I sagen blev hovedpersonen i TV 2’s dokumentar, Amira Smajic, afhørt.
Rystende
I to nye afsnit af dokumentaren kommer det frem, at hun forinden var blevet instrueret til at sige, at hun ikke kunne huske noget på grund af et pillemisbrug.
Instruksen fik hun ifølge TV 2 fra kildeførere i politiets Nationale Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK), som hun samarbejdede med.
Det er kritisabelt, mener Erbil Kaya, som repræsenterede den 33-årige under retssagen.
»Det er rystende at se, at dem, der er sat i verden for at varetage lov og ret, gøre det stik modsatte. De opfordrer decideret hende til at lyve. Det er helt grotesk, for at sige det ligeud«, siger han til TV 2.
Han vil nu anmode Den Særlige Klageret om at genåbne sagen.
ritzau
fortsæt med at læse


























