Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Frygtet pirat vil dele penge på nettet

Lyt til artiklen

Mens internettet byder på uanede mængder af informationer, film og musik, så er mulighederne knap så gode, når det kommer til betale for det, man kan lide. Men det skal der laves om på, mener internetaktivisten Peter Sunde, som har skabt et nyt enkelt system for betaling på nettet. Svenske Peter Sunde er mest kendt som en af de fire stiftere af det berygtede piratsite The Pirate Bay, hvor internetbrugere kan finde lovlige og ikke mindst ulovlige kopier af alt mellem himmel og jord. Sammen med de tre andre stiftere af piratsiden blev han i april sidste år dømt til et års fængsel for at ’medvirke til andres brud på ophavsretten’. De fire blev også dømt til at betale mere end 20 millioner kroner i erstatning.

LÆS OGSÅ Verdens største piratside er nedlagt

Dommen blev appelleret, og i mellemtiden har Peter Sunde altså arbejdet på, at skabe en betalingsmodel til nettet. Systemet har fået navnet Flattr, som spiller på de to engelske udtryk flatter (smigre) og ’flat rate’, som betyder, man betaler det samme uanset forbrug. Betaling med et enkelt klik Systemet går ud på, at medlemmerne indbetaler et fast beløb hver måned – mindst 15 kroner – som de kan donere, hvor de vil. Hvis et medlem besøger hjemmesiden for et band, hun godt kan lide, skal der blot klikkes på et lille ikon, og så får bandet del i pengene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her