Kendt forsker mister redaktørtitel efter fotofup

Redaktør. Bente Klarlund gjorde selv to tidsskrifter opmærksom på, at der kunne være problemer med billeder i hendes og Penkowas forskning.
Redaktør. Bente Klarlund gjorde selv to tidsskrifter opmærksom på, at der kunne være problemer med billeder i hendes og Penkowas forskning.
Lyt til artiklen

En af Danmarks mest anerkendte forskere, professor Bente Klarlund fra Rigshospitalet, bliver nu personligt ramt af sit samarbejde med den svindelanklagede forsker Milena Penkowa, skriver B.T.

Bente Klarlund er således blevet bedt om at trække sig som redaktør og fra et rådgivende organ for to internationale videnskabelige tidsskrifter 'Journal of Physiology' og 'Experimental Physiology' efter, at hun selv har indberettet, at der er blevet genbrugt foto i videnskabelige artikler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her