Kina sætter tibetansk blogger i husarrest

Husarrest. Tsering Woeser ses her på en computerskærm. Torsdag var det meningen at hun skulle modtage en pris på den hollandske ambassade.
Husarrest. Tsering Woeser ses her på en computerskærm. Torsdag var det meningen at hun skulle modtage en pris på den hollandske ambassade.
Lyt til artiklen

Den tibetanske forfatter og blogger Tsering Woeser har siden onsdag været holdt i husarrest i sit hjem i Beijing.

Torsdag skulle hun havde modtaget Prince Claus-prisen på den hollandske ambassade, men de kinesiske myndigheder forhindrede hende i at deltage, skriver Prince Claus-fonden på sin hjemmeside.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her