Eks-sekretær afslører: Sorte penge var normalt i Aller

Lyt til artiklen

Den tidligere sekretær gennem 40 år på Se og Hør Anne-Mette Thyme, der har holdt styr på hele fem chefredaktører, herunder både Henrik Qvortrup og Kim Henningsen, bryder nu tavsheden, skriver metroxpress .

Hun fortæller, at kun en chefredaktør kan udbetale 10.000 kroner om måneden til en kilde. Dermed placerer hun aben hos Henrik Qvortrup, Kim Henningsen samt Allers nuværende udgiverdirektør, Per Ingdal, der i syv måneder vikarierede som chefredaktør på Se og Hør i perioden november 2008 til juni 2009.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Selv om vi ofte hører, at dialekter er under pres, er der stadig mange sproglige træk, der afslører, hvor man kommer fra. I podcasten ‘Bjørnetjenesten’ kan du ikke bare høre om, hvordan man kan spotte en aalborggenser - men også hvordan man kan høre, om et menneske drømmer om at flytte væk fra deres fødeegn. Uden at vedkommende selv nødvendigvis er klar over det.⁠

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her