TV 2-betaling skræmmer kunderne væk

kundeflugt. 360.000 husstande overvejer helt at opsige deres abonnement på betalings-tv, hvis de årligt skal betale 300 kroner ekstra for at se TV 2's hovedkanal.
kundeflugt. 360.000 husstande overvejer helt at opsige deres abonnement på betalings-tv, hvis de årligt skal betale 300 kroner ekstra for at se TV 2's hovedkanal.
Lyt til artiklen

Det vil få drastiske konsekvenser for danskernes tv-sening, når de fra 2012 skal betale for at se TV 2’s hovedkanal i tv-udbydernes betalingspakker.

360.000 husstande vil overveje helt at droppe betalings-tv, fordi det sikrer dem gratis adgang til TV 2, og 45 procent af de 2,2 millioner husstande med betalings-tv vil overveje at ændre deres nuværende abonnement, hvis der årligt skal betales ekstra for at kunne se TV 2’s hovedkanal. Det viser en undersøgelse, som analysebureauet Zapera har lavet for et af Danmarks største mediabureauer, OMD.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her