Ny kanal skal vise verden fra et kinesisk perspektiv

Liu Yunshan repræsenterer det kommunistiske parti CPC ved åbningen af den statslige tv-stations nye kanal, China Global Television Network (CGTN).
Liu Yunshan repræsenterer det kommunistiske parti CPC ved åbningen af den statslige tv-stations nye kanal, China Global Television Network (CGTN).
Lyt til artiklen

Kina har valgt at samle en del af sine internationale informationsaktiviteter under en ny paraply kaldet CGTN – China Global Television Network – der dækker over 6 tv-kanaler på en række sprog, konti på sociale medier og apps. Ifølge mediet selv består de af professionelle mediefolk fra mere end 70 lande og regioner og er med egne ord en »investering i nyhedsmediernes fremtid«. Den statsejede medievirksomhed lægger ikke skjul på, at den skal dække verden fra »et kinesisk perspektiv« og angiveligt balancere det globale nyhedsbillede, hvor »mange folk stadig får deres nyheder fra de samme kilder«.

Kina lukker online-medier

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Selv om vi ofte hører, at dialekter er under pres, er der stadig mange sproglige træk, der afslører, hvor man kommer fra. I podcasten ‘Bjørnetjenesten’ kan du ikke bare høre om, hvordan man kan spotte en aalborggenser - men også hvordan man kan høre, om et menneske drømmer om at flytte væk fra deres fødeegn. Uden at vedkommende selv nødvendigvis er klar over det.⁠

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her