»Der kommer til at være ændringer for alle«: DR ændrer kurs for at nå unge

Et af de programmer, der fungerer godt digitalt, er ’Petra får en  baby’. Det er et stramt og tidløst koncept, der rammer noget, mange danske  kvinder kan genkende. Agnete Schlichtkrull
Et af de programmer, der fungerer godt digitalt, er ’Petra får en baby’. Det er et stramt og tidløst koncept, der rammer noget, mange danske kvinder kan genkende. Agnete Schlichtkrull
Lyt til artiklen

Fra 2019 kommer Danmarks Radio til at ændre radikalt på måden, de laver tv. Fra at tænke tv-programmer til fjernsynskanalernes faste sendeplaner og efterfølgende lægge indholdet ud digitalt skal DR nu skabe indhold, der først og fremmest skal fungere på onlinetjenesten DRTV.

Direktør i DR Medier Henriette Marienlund kalder den kommende publiceringsplan for »den største ændring i DR siden monopolbruddet« og uddyber:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her