En række museer byder ind på Mette Bocks nye radio- og tv-kanaler

Moesgaard  Museum er et af de specialmuseer, der har lanceret sig selv som den aktør, der kan drive de nye kanaler. På listen er også  Enigma,  Designmuseum Danmark, M/S  Søfart og Arbejdermuseet.   Arkivfoto Ivan Riordan Boll
Moesgaard Museum er et af de specialmuseer, der har lanceret sig selv som den aktør, der kan drive de nye kanaler. På listen er også Enigma, Designmuseum Danmark, M/S Søfart og Arbejdermuseet. Arkivfoto Ivan Riordan Boll
Lyt til artiklen

Museerne vil kaste sig over kommerciel radio- og tv-produktion. De danske specialmuseer melder sig nu ind i kampen om at drive den nye radiokanal og den nye tv-kanal, som regeringen ønsker at oprette i forbindelse med det kommende medieforlig.

Museerne mener, at de passer perfekt til den kombination af kultur og folkeoplysning, som regeringen og kulturminister Mette Bock (LA) ønsker skal fylde de to nye kanaler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her