Magasin: Fotobranchen har et #MeToo-problem


    Mange kvindelige fotojournalister oplever, at krænkende adfærd er en del af deres dagligdag. Her ses kvinder til #MeToo-demonstration i Los Angeles (arkivfoto).  Damian Dovarganes/AP
Mange kvindelige fotojournalister oplever, at krænkende adfærd er en del af deres dagligdag. Her ses kvinder til #MeToo-demonstration i Los Angeles (arkivfoto). Damian Dovarganes/AP
Lyt til artiklen

I januar i år afslørede det amerikanske medie Vox, at fotoredaktør hos National Geographic, Patrick Witty, havde forladt mediegiganten i kølvandet på en undersøgelse af seksuelle krænkelser.

Men Wittys tilfælde er langt fra enestående i branchen i USA. Det er i hvert fald konklusionen i en netop offentliggjort artikel i magasinet Colombia Journalism Review, CJR.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her