I denne uge anklagede hertuginde Meghan den britiske presse for at drive hetz mod hende. Men hvad har pressen egentlig skrevet? Og holder de nu op?
Meghan fik kritik for at spise en avocadomad. Prins Philip fik omsorg, da han kørte ind i to kvinder og en baby
De britiske tabloidavisers kritik af Meghan Markle er ikke blevet mindre intens, efter hun fortalte, at dækningen drev hende til selvmordstanker. Foto: William West/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Det handler om avokadomadder, om ærmeløse kjoler og om ’eksotisk’ dna.
Hertuginde Meghan anklagede i et interview med talkshowværten Oprah Winfrey den britiske tabloidpresse for at føre en hetz mod hende, som ifølge hende havde racistiske undertoner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.