To politikere har i den forløbne uge brugt deres kroppe i et forsøg på at fremme deres budskaber. Men ingen havde succes med det. Et publicistisk medie brugte det hæmningsløst, et andet undgik det og beskar det. Og tak for det, for politikerne kan åbenbart ikke selv sætte grænser, skriver Pernille Tranberg i denne mediekommentar.

Vi gennemskuer det med det samme og ryster på hovedet, Vermund

Foto: Mikkel Hørlyck/POLFOTO
Foto: Mikkel Hørlyck/POLFOTO
Lyt til artiklen

I søndags poserede Nye Borgerliges leder, Pernille Vermund, i Berlingske, hvor hendes krop blev fremhævet på noget usædvanlig vis. På forsiden ligger hun i vandet iført en rød kjole med kun ansigt og bryster oven vande. Inde i avisen sidder hun på en tømmerflåde i samme røde kjole og ses fra siden med meget rank ryg.

På Twitter skriver Berlingskes tidligere direktør Lisbeth Knudsen, at Vermund »sætter ny visuel standard for lancering af en økonomisk politisk plan«. Andre efterlyser en forklaring fra Berlingske, fordi de mener, at det er upassende, reality-agtigt og hører til på Instagram, ikke i en seriøs avis.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her