Almindelig kvinde infiltrerer modereklamer

Lyt til artiklen

Hvordan ville store modefirmaers reklamer se ud, hvis en kvinde med gennemsnitlige mål blev brugt som model? Hvordan ville den gennemsnitlige kvinde se ud, hvis hun var iført samme tøj som topmodellerne Kate Moss eller Edie Campbell? Og hvordan ville resultatet blive, hvis billederne ikke blev retoucheret? Det har den franske stylist Nathalie Croquet sat sig for at finde ud af.

Sammen med fotografen Daniel Schweizer har hun skabt fotoserien ’Spoof’, hvor hun selv i 11 fotos er blevet iscenesat i samme tøj og scenografi og med samme hår og makeup som modellerne i reklamer fra modefirmaer som Lanvin, Givenchy, Isabel Marant og Sonia Rykiel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her