Play that music København har fået et nyt spillested

Den gamle Station Lygten i københavns Nordvestkvarter har indrettet et nyt spillested. Her ses stationsbygningens biograf Filmstationen.
Den gamle Station Lygten i københavns Nordvestkvarter har indrettet et nyt spillested. Her ses stationsbygningens biograf Filmstationen.
Lyt til artiklen

Først stod den gamle fredede stationsbygning Lygten Station tom i omtrent 20 år. Men så flyttede Bispebjerg Miljøcenter og Kvarterløft Nordvest ind og omdannede den 102 år gamle station til et kulturhus, der rummer den smalle biograf Filmstationen.

Nu er stationen blevet udvidet med et alternativt spille- og performancested med fokus på unge og uetablerede københavnergrupper.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her