Hele 20 år efter at hun debuterede på en cd med sange af sin berømte og berygtede far, Serge Gainsbourg, udsender datteren, 35-årige Charlotte Gainsbourg, sit andet album, '5:55'. Det sker 28. august, og denne gang er musikken komponeret af den franske duo Air med engelske tekster af briterne Jarvis Cocker og Neil Hannon. Da Serge Gainsbourg døde, valgte hans datter at forlade musikken og i stedet for blive skuespiller, hvad hun har været i en årrække med stor succes i film som '29 Grams' og 'Les Misérables'. Charlottes mor, den engelske skuespiller Jane Birkin, er pudsigt nok også i gang med et vellykket musikalsk comeback med det fine, engelsksprogede album 'Fictions'. Og ja, det var hende, der stønnede sig gennem 'Je t'aime' med gemalen, Serge, i sin tid.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig, men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Ny måling modsiger Hegseth
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Stigende antal danskere lider af bolig-fomo
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Han er et indlysende talent. Det er også noget værd
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Signe Andreasen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Lucas Larsen og Jacob Feldborg Andersen
Klumme af Christian Jensen




























