Duisburgs styre taber endnu en kamp om Love Parade

Demo. Mange tusind mennesker var forsamlet til demonstration foran rådhuset i Duisburg i slutningen af juli. Her er det  Yvonne Schroeder og  Dominique Pavone. Alle vil have, at borgmesteren i byen går af.
Demo. Mange tusind mennesker var forsamlet til demonstration foran rådhuset i Duisburg i slutningen af juli. Her er det Yvonne Schroeder og Dominique Pavone. Alle vil have, at borgmesteren i byen går af.
Lyt til artiklen

Bystyret i Duisburg blev i aftes tvunget til at opgive deres bestræbelser på at blokere offentliggørelsen af en stribe fortrolige dokumenter.

Dokumenter, der angiveligt indeholder detaljerede beskrivelser af byens ansvar for tragedien ved Love Parade 24 juli i år, hvor 21 mennesker mistede livet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her