Patti Smith kommer til Danmark

Rock'n'roll. Til koncerten i Falconer den 15. juli kan man forvente, at Patti Smith leverer materiale fra hele karrieren.
Rock'n'roll. Til koncerten i Falconer den 15. juli kan man forvente, at Patti Smith leverer materiale fra hele karrieren.
Lyt til artiklen

Efter den udsolgte og anmelderroste koncert i Vega i september sidste år vender den amerikanske singer-songwriter, poet og kunstner Patti Smith tilbage til København og giver denne gang koncert i Falconer Salen 15. juli.

Patti Smith udgav debutalbummet 'Horses' i 1975. Kombinationen af heftig rock, poetiske tekster og spoken word-passager havde stor indflydelse på den opblomstrende punkrock-bølge, der opstod i slutningen af 1970'erne, og Patti Smith går derfor også under navnet 'godmother of punk', selvom hun er mere litterært orienteret end mange af punkscenens ikoner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her