Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Venstre: Tag penge fra den klassiske musik

Prioritering. Det er en fejl, at kulturministeren nu freder den  klassiske musik, mener Venstre.  Der bør tages penge fra den  klassiske musik og overføres til den rytmiske, mener partiet.
Prioritering. Det er en fejl, at kulturministeren nu freder den klassiske musik, mener Venstre. Der bør tages penge fra den klassiske musik og overføres til den rytmiske, mener partiet.
Lyt til artiklen

Den radikale kulturminister, Uffe Elbæk, kunne formentlig have fået gennemført sin gamle ambition om at omfordele penge fra den klassiske til den rytmiske musik med støtte fra Venstre. »Han kunne sagtens være kommet langt med os. Vi ville ikke være med til at lukke et symfoniorkester, men alt andet ville vi godt se på. Vi er enige i, at den rytmiske musik trænger til et væsentligt større løft, end der nu er lagt op til. Men vi er aldrig blevet inviteret til en forhåndsdrøftelse eller sonderingsmøder«, siger Venstres kulturordfører, Michael Aastrup Jensen. I den handlingsplan, kulturministeren i går fremlagde, er der heller ikke taget en øre fra den klassiske musik, men derimod er det lykkedes ministeren at få 7-9 millioner kroner ekstra om året fra tipsmidlerne, heraf 5 millioner til de rytmiske spillesteder.

LÆS ARTIKEL Kritik: Uffe Elbæk oversælger sin store musikplan

Og på spillestederne var skuffelsen enorm. Dansk Live, der repræsenterer spillestederne, kaldte det »svagt, at ministeren ikke står fast på at prioritere den rytmiske musik«. Flere analyser og rapporter har peget på, at den rytmiske musik desperat trænger til et løft.

En analyse fra musikudvalget under Statens Kunstråd vurderer, at der aktuelt er brug for 40 millioner kroner ekstra om året. Venstre: Man vil ikke kunne mærke det om fire år Venstre vil ikke sætte tal på, men er enige i, at der er brug for væsentlig flere penge. Og da der ikke er er flere penge til rådighed til musikken, er det nødvendigt at flytte penge fra klassisk til rytmisk musik, mener partiet. »De 8 millioner kroner, som den rytmiske musik bliver styrket med, vil ikke rykke noget som helst. Jeg vil vædde mange flasker rødvin på, at man overhovedet ikke kunne mærke det om fire år, når den her handlingsplan udløber«, siger kulturordfører Michael Aastrup Jensen. Han vil derfor forsøge at samle den borgerlige opposition bag et krav om, at den rytmiske musik får bedre vilkår, end Uffe Elbæk lægger op til. Men Venstres ordfører er bange for, at musikhandlingsplanen på forhånd er forhandlet mere eller mindre på plads med Enhedslisten. »Og så kan vi tage det eller lade være«, siger Michael Aastrup Jensen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her