Søs Fenger synger midsommeren ind

Fenger. Hendes stemme ejer den dybde og ro, der skal til for at fortrylle publikum.
Fenger. Hendes stemme ejer den dybde og ro, der skal til for at fortrylle publikum.
Lyt til artiklen

En af vort lands allermest behagelige og versatile sangstemmer tilhører Søs Fenger, som siden de helt tidlige firsere, hvor hun sammen med Nanna Lüders for første gang gav lyd i bandet Sweet Intentions, har været en del af det danske lydlandskab.

Det var med talenteksplosionen News, hvor hun afløste Gitte Naur, at det store folkelige gennembrud kom. Og siden da har hun stille og roligt vedligeholdt karrieren med en strøm af udgivelser, der alle har et højt niveau til fælles.

LÆS OGSÅ Søs Fengers rejseminder: »Der gik én rundt med et gevær inde i stuen«

Spændende ensemble

Af natur er hun vel retteligen ikke jazz-vokalist; men hun har tidligere forsøgt sig i faget med ret godt resultat. For hendes stemme ejer den dybde og ro, der skal til for at fortrylle publikum.

Og derfor er der slet heller ingen tvivl om, at det bliver en dejlig aften, når hun i selskab med et spændende ensemble bestående af trompetisten Maj Berit Guassora, pianisten Olivier Antunes, bassisten Lennart Ginman og trommeslageren Alex Riel synger midsommeren ind med et repertoire fra dels hendes egen sangbog, dels den store amerikanske, som er fyldt med swingende standards.

Henrik Palle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her