Beethoven var ligeglad med sin samtid: Han sprængte musikken i stumper og stykker

 Den Danske Strygekvartet er et kæmpe navn i udlandet. De tre af dem, violinisterne Rune Tonsgaard  Sørensen og Frederik Øland samt  bratschisten Asbjørn Nørgaard, har kendt hinanden fra de ekstremt unge år i  begyndelsen af 90’erne, mens cellisten Fredrik Schøyen Sjölin kom til i 2008.   Peter Hove Olesen
Den Danske Strygekvartet er et kæmpe navn i udlandet. De tre af dem, violinisterne Rune Tonsgaard Sørensen og Frederik Øland samt bratschisten Asbjørn Nørgaard, har kendt hinanden fra de ekstremt unge år i begyndelsen af 90’erne, mens cellisten Fredrik Schøyen Sjölin kom til i 2008. Peter Hove Olesen
Lyt til artiklen

Det er det, man tit glemmer.

At ved siden af at være stor musik, åndelige brydekampe og gigantiske metafysiske manifestationer, så er musik altså også bare noder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her