På sit comebackalbum vil alfahan L.O.C. indtage rollen som hiphoppens vise statsmand, men han har ikke nogen dybe sandheder eller erkendelser at byde på. Det er bare overdramatiseret og lige så bedaget som rocktung rap.

To hjerter: L.O.C. vil gerne være en statsmand, men leverer en total tumpet afskedsreplik

Liam O’Connor rapper om det »det danske mareridt« af skræmte ateister, sociale mediers falskhed og ømskindet krænkelseskultur. Uden at kunne give sin tordentale reel tyngde.  PR-foto Warner
Liam O’Connor rapper om det »det danske mareridt« af skræmte ateister, sociale mediers falskhed og ømskindet krænkelseskultur. Uden at kunne give sin tordentale reel tyngde. PR-foto Warner
Lyt til artiklen

Det er fem år siden, at L.O.C. sidst udgav et nyt album. Men det er endnu længere siden, at eksilårhusianeren, der altid har et par indre dæmoner med på slæb, satte dagsorden i dansk hiphop.

Det var i 00’erne, hvor Liam O’Connor brød ud af Aarhus V og sit indre mørke og som en dansk Eminem blev Danmarks mest populære rapper med en stribe af platinsælgende album. L.O.C. var dengang en bad boy i jakkesæt og tatoveringer, der både kunne sin irsk-katolske katekismus og gav frit løb for en indre desperado af frække lyster og forbudte laster.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her