Bandet The Reptones er blevet til en duo, men det gør ikke musikken mindre vedkommende på det mere milde end vilde ’Painkillers & Wine’.

Sikker produktion af Nikolaj Nørlund: Dansk duo gør status på vej hen over krydset ved midtvejen

The Reptones er blevet til en duo i skikkelse af Bo Bech Arvin og Kim Heibon, men det gør ikke musikken mindre vedkommende. Foto: Pr
The Reptones er blevet til en duo i skikkelse af Bo Bech Arvin og Kim Heibon, men det gør ikke musikken mindre vedkommende. Foto: Pr
Lyt til artiklen

På ’Too Old To Lie’ synger Bo Bech Arvin, at han sidder med rystende hænder om sin skvulpende drink og ikke engang er i stand til at skride fra sit band.​

Nu er det jo ikke sikkert, det handler om ham selv, men heldigvis fandt han under alle omstændigheder en anden løsning. The Reptones som dansk roots-kvintet er nu en saga blot, men bliver ført videre som duo bestående af sangeren og multiinstrumentalisten Bo Bech Arvin og guitaristen Kim Heibon.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her