Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Mod alle corona-odds var lille europæisk orkester pludselig samlet til en fest af klangfarver i København, hvor både Mozart og Beethovens musik blev løftet.

Mesterpianist forvandlede Beethoven til et klatrestativ af musikalske byggeklodser

Pianisten Kristian Bezuidenhout løftede kendte klassikere i Diamanten, da Concerto Copenhagens musikere mødtes fra hele Europa. Foto: PR-foto
Pianisten Kristian Bezuidenhout løftede kendte klassikere i Diamanten, da Concerto Copenhagens musikere mødtes fra hele Europa. Foto: PR-foto

Det var en koncert, der lykkedes imod alle odds. Trods navnet er det københavnsk baserede Concerto Copenhagen nemlig et orkester, der henter sine musikere nærmest overalt i Europa, og at samle knap 20 af dem i en tid med skrappe coronarestriktioner, karantæneregler og testkrav må have været noget nær umuligt.

Men det var lykkedes, og det var i sig selv en skøn oplevelse at sidde og se alle de kåde smil og den glade uro på scenen, inden koncerten gik i gang. Her var kunstnere, der tydeligvis virkelig havde savnet at spille sammen med hinanden, og de leverede en stor musikalsk oplevelse i Diamantens koncertsal.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her