Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Hindsgavl Kammermusikfestival er som et luksus-spaophold, hvor opvarmede pools og massage er erstattet af koncerter med de musikere, der lige nu tegner den klassiske musiks fremtid.

6 hjerter: På fynsk herregård går de konsekvent efter det bedste

Barytonen Christian Gerhaher var den helt store oplevelse på Hindsgavl Festival. Foto: Julia Severinsen
Barytonen Christian Gerhaher var den helt store oplevelse på Hindsgavl Festival. Foto: Julia Severinsen
Lyt til artiklen

I næste måned kan det opleves ved Salzburgfestspillene. Verdens mest prestigiøse festival for klassisk musik og opera. Men i weekenden var det publikum på det fynske slot Hindsgavl, der blev væltet bagover af sangeren Christian Gerhaher, som i selskab med et håndplukket ensemble af verdens lige nu bedste strygere opførte et nyt program af musik med natten som tema.

Allerede i sidste uge sang Gerhaher sange af Schubert på Hindsgavl, hvor festivalgæster overnatter i luksuriøse omgivelser og daser i herregårdens grønne park mellem koncerterne eller går ture langs Lillebælt og nyder det fantastiske landskab med egetræer og kig ud over vandet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her