Jungle har haft stor succes med deres funky elektroniske soul, men på duoens tredje album ledes tankerne hen på moderne muzak.

2 hjerter: Min begejstring rækker kun til to sange

Den populære britiske duo består af  de to producere Josh Lloyd-Watson og Tom McFarland, der blander elektronisk musik med nostalgisk soul og positive budskaber. Foto: Filmawai
Den populære britiske duo består af de to producere Josh Lloyd-Watson og Tom McFarland, der blander elektronisk musik med nostalgisk soul og positive budskaber. Foto: Filmawai
Lyt til artiklen

Den britiske duo Jungle brød for alvor igennem lydmuren med singlen ’Busy Earnin’’ i 2014 og havnede desværre i kategorien over sange, der alt for ofte optræder i DR-programmer som underlægningsmusik. Alene på grund af den single har jeg længe haft en tendens til at sætte dem i bås som ’muzakduoen med de rigtig gode musikvideoer og de lidt kedelige sange’.

Jungles musik er soul med et moderne tvist, men netop på sådan en måde, at det minder lidt for meget om musik fra reklamer, der vil sælge mig et mobilabonnement, ikke musik, der vil føle noget eller sige noget. Med selvfede og giftigt positive strofer som »Start living in the sunshine everyday« får jeg lyst til at leve i evig regn og bede til, at Prince snart genopstår.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her