På sit sjette album tager Angel Olsen et afgørende skridt i retning af at omfavne countrymusikken helhjertet.

Tre dage efter at hun sprang ud som lesbisk, døde hendes far. Kort tid efter døde hendes mor

Angel Olsen er en mester udi kunsten at indfange fortidens store musikalske armbevægelser, så de giver mening her og nu. 11. oktober besøger hun Store Vega.
 Pr-foto: Angela Ricciardi
Angel Olsen er en mester udi kunsten at indfange fortidens store musikalske armbevægelser, så de giver mening her og nu. 11. oktober besøger hun Store Vega. Pr-foto: Angela Ricciardi
Lyt til artiklen

Når man som Angel Olsen tager sig tid til at lave et album som ’Whole New Mess’, hvor hun ret forrygende genfortolkede numre fra sine foregående plader, kan sådan en manøvre være et tegn på, at noget er i gære. At en kunstner er ved at forpuppe sig.

Og det må man sige, at den 35-årige sanger, sangskriver og guitarist med base i det alternative USA’s lille hovedstad Asheville har gjort. Den hillbilly country, som altid har været en tone i Angel Olsens rock og pop, bliver på ’Big Time’ bogstavelig talt forløst big time.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her