Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Det er det rene nørderi. Men ved at finde og genskabe præcis de instrumenter, orkestret brugte, dengang H.C. Lumbye spillede polkaer og galopper i Tivoli, får de gamle popmelodier fantastisk nyt liv.

6 hjerter: Dette album er en åbenbaring

H.C. Lumbye leverede tidens populære toner i Tivoli, da haven åbnede i 1840'erne. I dag kan man se denne statue af ham i Tivoli. Arkivfoto Ole Steen
H.C. Lumbye leverede tidens populære toner i Tivoli, da haven åbnede i 1840'erne. I dag kan man se denne statue af ham i Tivoli. Arkivfoto Ole Steen
Lyt til artiklen

Det er så vildt at høre. For er der noget musik, vi klassisk musik-typer med hang til nytårskoncerter kender, så er det vel Lumbyes ’Champagnegalop’?

Ja. Men så alligevel nej.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her