Den danske musiker og – virkelig gode – sangskriver eee gee har en helt særlig sjette sans for at tage et knust hjerte og sætte det sammen igen på en ny måde. Nu er hun aktuel med sit andet album.
5 hjerter: Jeg ordinerer hermed denne plade til alle derude, som er overladt til tro, håb og Tinder
Eee gee alias Emma Grankvist har lavet et strålende album om sol, måne og stjerner – og hjertesorg. Foto: Pr-foto / Niklas Adrian Vindelev
Der var engang, hvor man erklærede sin kærlighed fra en balkon i Verona. Men Shakespeare lever ikke mere. Han er af gode grunde ikke på sociale medier, og det kom Romeo og Julie heller ikke.
Vil du lytte med?
Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.