I 2022 samlede den britiske sanger Ed Sheeran omkring 160.000 mennesker i Øresundsparken i København. Nu kommer han tilbage i 2025, hvor han skal spille to koncerter i samme park.
Det oplyser arrangøren smash!bang!pow! fredag i en pressemeddelelse.
»Så dejligt et sted, så dejlige mennesker og så dejligt et land. Jeg kunne ikke være gladere«, lød ordene fra verdensstjernen, da han gik på scenen til den sidste af de fire koncerter, han spillede i Danmark i 2022.
Begge koncerter i 2025 vil foregå i august og er en del af Ed Sheerans Mathematics Europa-turné, som starter i Madrid i Spanien 30. maj og slutter i Düsseldorf i Tyskland 5. september.
I Øresundsparken er der gjort plads til 45.000 koncertgæster per dag i august, lyder det i pressemeddelelsen.
Billetterne kan købes fra 10. juli 2025 kl. 09.
Fra Bremen til ...
Første gang, Ed Sheeran optrådte i Danmark, var til Gaffa-Prisen i 2011. Her stod en endnu ret ukendt sanger på scenen på det københavnske spillested Bremen.
Siden har han optrådt i 2014 i Forum i København, derefter i sommeren 2019 i Tusindårsskoven i Odense og så i 2022 i Øresundsparken.
Ed Sheeran har senest udgivet albummet ’x (10th Anniversary Edition)’ 21. juni 2024.
Blandt hans mest lyttede sange på Spotify er sangen ’Shape of You’, der blev udgivet i 2017, og sangen ’Photograph’, der er fra 2014.
Foruden Danmark, Tyskland og Spanien kommer Ed Sheeran også forbi Frankrig, Italien, Norge, Schweiz, Belgien, Polen og Sverige under sin turné.
Ed Sheeran har solgt næsten 200 millioner plader over hele verden, efter at han blandt andet har været på turné i Nordamerika, Sydøstasien og Indien, skriver smash!bang!pow! i pressemeddelelsen.
Han spiller i Danmark 29. og 30. august i Øresundsparken i København.
ritzau
fortsæt med at læse




























