Jerry Lee Lewis har ikke fået slukket sine ’Great Balls Of Fire’ med en spandfuld mosevand. Efter mange, lange, trange år vender den 71-årige veteran tilbage med et flot og vitalt album, hvor superstjernerne står i kø for at duettere med legenden. Og pænt i køen får de lov til at blive stående. For ingen skal stjæle showet fra The Killer. Som gæstelisten antyder, berører ’Last Man Standing’ en hel vifte af klassiske amerikanske genrer. Countrystjerner som Merle Haggard, Willie Nelson og Kris Kristofferson, bluesbamser som B.B. King og Buddy Guy og en ægte arvtager i vildbasseafdelingen Kid Rock, der sammen med Mesteren selv giver den gas i ’Honky Tonk Woman’. Et Stones-nummer. Så det er da bare naturligt, at Jagger, Richards og Ronnie Wood deltager i løjerne på ’Evening Gown’ og ’That Kind Of Fool’. Jimmy Page, B.B. King og en diskret Springsteen Nogle af de mere elegante kollaborationer er med guitaristerne Jimmy Page (’Rock And Roll’), B.B. King (’Before The Night Is Falling’) og Robbie Robertson (’Twilight’). Neil Young er god gæst på den diskrete måde på ’You Don’t Have To Go’, mens andre som Springsteen (’Pink Cadillac’) er så diskrete, at de næsten forekommer benovede. Hvilket er en farlig attitude konfronteret med Historiens vingesus, når manden med suset er Jerry Lee Lewis. Giv ham et show, og han stjæler det. Så Springsteen går lidt i ét med tapetet. Bedre går det for Rod Stewart på ’What’s Made Milwaukee Famous’. Den ene frække slagterhund genkender den anden og ved, hvordan man rusker i hver sin ende af et godt kødben. Det gør Jerry Lee Lewis mildest talt også fra start til slut på ’Last Man Standing’ – og så går det løs! Forbløffende.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.