kritik Buena Vista Social Club genoplever Cuba

Optagelserne fra Carnegie Hall har måske nok mindre charmerende patina end studie-albummet 'Buena Vista Social Club', men ikke desto mindre  rummer det en varm og stilfuld rejse  tilbage i tiden. Her ses Ibrahim Ferrer  og Omara Portuondo ved en koncert i Danmark. Arkivfoto: Mads Winther
Optagelserne fra Carnegie Hall har måske nok mindre charmerende patina end studie-albummet 'Buena Vista Social Club', men ikke desto mindre rummer det en varm og stilfuld rejse tilbage i tiden. Her ses Ibrahim Ferrer og Omara Portuondo ved en koncert i Danmark. Arkivfoto: Mads Winther
Lyt til artiklen

Det var, som om mahogni pludselig var blevet moderne igen! Og det var som et eventyr, da en gruppe mere end pensionsmodne cubanere i 1996 blev støvet af, stillet op på en scene af Ry Cooder og fanget på film af Wim Wenders. Og snart tog de hele verden med storm.

Buena Vista Social Club var en vidunderlig tidsmaskine.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her